Aktualności Multimedia Galeria Festiwal Integracje Kontakt Zespół Forum
Krakowiak

Krakowiak


Polski taniec narodowy pochodzący z okolic Krakowa. Uznawany jest za taniec wojenny, co tłumaczy jego niesamowitą żywiołowość. Cechami charakterystycznymi Krakowiaka są skoczność, lekkość i sprężystość. W układzie wykorzystane są takie elementy jak cwał, hołubce, krzesana czy goniona.


Kujawiak z oberkiem

Kujawiak z oberkiem


Ciekawe połączenie dwóch narodowych tańców- lirycznego kujawiaka oraz porywającego oberka. Publiczność zaskakiwana jest zmiennością układu: nagłymi przejściami od lirycznych, chodzonych partii kujawiaka do żywiołowego i skocznego obertasa.Polonez

Mazur


Taniec narodowy wykonywany przez zespół przy specjalnych okazjach. W układzie zachowane są charakterystyczne elementy poloneza, czyli uroczysta powaga i dumne ruchy.Mazur


Polski taniec narodowy w żywym tempie i metrum ¾. Żywiołowość tańca, po­łączona z godną, spokojną postawą tańczącego, podskoki i przytupywania połączone z częstym posuwistym krokiem oraz hołubce łagodzone zwykłym biegiem mazurowym. To wszystko stanowi liczne kontrasty, które przyczyniają się do pięknego wyglądu tańca.Tańce i Zabawy Górali Pienińskich

Tańce i Zabawy Górali Pienińskich


Piękna góralska muzyka, wpadające w ucho przyśpiewki oraz skoczna polka to charakterystyczne cechy układu prezentującego folklor Pienin. Jednakże, głównym i zarazem najbardziej efektownym elementem, są solowe występy mężczyzn. Pompki, wyskoki oraz popisy z ciupagami robią na publiczności niesamowite wrażenie.


Tańce i Zabawy Górali Spiskich

Tańce i Zabawy Górali Spiskich


Spisz to region historyczny sąsiadujący między innymi z Podhalem i ziemią sądecką. Charakterystyczne elementy tańca to wałaski, polki i walczyki. Ważną rolę w układzie odgrywają też piękne przyśpiewki. Warto zaznaczyć, że, oprócz solówek męskich mamy tu do czynienia z popisami dziewczyn, które wykonują tzw. Kółecko.


Wielkanoc w Beskidach


Fruwające warkocze podczas skocznych kołomajek to cecha charakterystyczna tańca górali Beskidu Śląskiego. Jednakże, podobnie jak w innych góralskich tańcach, dużą rolę odgrywają popisy mężczyzn. Chłopacy demonstrują swoją zwinność wykonując takie elementy jak żabioki czy zajączki.


Suita Tańców i Przyśpiewek Lachów Sądeckich

Suita Tańców i Przyśpiewek Lachów Sądeckich


Jest to unikalna mieszanka energicznych tańców oraz pięknych góralskich melodii. W suicie zawarte są takie elementy jak sztajer, walczyk czy chodzony. Przeważają jednak różnego rodzaju polki, w tym najbardziej widowiskowe: polka hop hop i wściekła polka.


Tańce Kaszubskie 

Rozpoczynające się nostalgicznym kobiecym śpiewem choreografia prezentuje najpopularniejsze tańce regionu kaszubskiego: kosedera, krzyżnika czy naszą nenkę. Pary rywalizują o miano najlepszych tancerzy w czasie nabierającego tempa tańca - czy widowni uda się przewidzieć, która para wygra? Męskie popisy możemy podziwiać podczas szybkiego i rytmicznego dżeka.


Tańce i Przyśpiewki Krzczonowskie

Lublin

„Oj cieszta się ludzie, u Krzysiaka w budzie. Jak się Krzysia rozweseli po gorzałkę pójdzie…” Od takich słów zaczyna się zabawa w lubelskim gospodarstwie Krzysiaka. Zestaw tańców lubelskich składa się z energicznych elementów takich jak polka mazurka, trzęsionka, żydówka, czy oberek.


Tańce Łowickie

Łowicz


Jest to jeden z najczęściej prezentowanych przez zespoły tańca ludowego regionów. Charakterystyczną cechą układu jest zmiana nastrojów. Mamy tu do czynienia z walczykiem, drobioną czy też lirycznym kujawiakiem. Finałową część natomiast stanowi szybki oberek z licznymi obrotami. Niesamowite wrażenie robią przepiękne wełniane stroje, a szczególnie damskie pasiaste sukienki z ręcznie haftowanymi ozdobami.


Suita Tańców Rzeszowskich

Suita Tańców Rzeszowskich


Są to żywiołowe tańce przeplatane wpadającymi w ucho przyśpiewkami ludowymi. Cechą charakterystyczną tańca jest swoboda połączona z elegancją ruchu. Układ składa się przede wszystkim z różnego rodzaju polek, np. polka kucana, polka z kropką czy polka bez nogę.Suita Tańców Przeworskich

Suita Tańców Przeworskich


Charakteryzuje się płasko wykonywanymi polkami, między innymi polką gacok, warszawianką i przeworską. Tańce tego podregionu wyróżniają się również zmiennym tempem, przechodzącym od umiarkowanego do bardzo szybkiego.Przetarg Dziewcząt Opoczyńskich

Przetarg Dziewcząt Opoczyńskich


Tramblanka, staroświcka, kowal czy żywiołowy oberek- tych elementów nie może zabraknąć w suicie tańców opoczyńskich. Całość, uzupełniana zaczepnymi przyśpiewkami, tworzy zabawne przedstawienie, ukazujące ostatkowy przetarg panien.Ostatki Śląskie

Ostatki Śląskie


Układ przedstawia ostatkową zabawę dziewcząt i chłopców. Przebrzmiewają znane śląskie melodie: „Nie chcę cię znać” oraz „Zasiali górale”. Nie brakuje również charakterystycznego dla tego regionu elementu tanecznego, czyli „trojaka”


Podkoziołek Wielkopolski

Podkoziołek Wielkopolski


Kolejny układ w repertuarze zespołu, który przedstawia obrzędy ostatkowe. W dużej mierze składa się on z zaczepnych przyśpiewek śpiewanych na przemian przez dziewczęta i chłopców. Cechą charakterystyczną strojów są wysokie czepce noszone przez kobiety.


Film Promocyjny

Facebook FanPage

VideoBlog


Dla studenta
webdesign, sklepy internetowe, strony www